Hoax

Hoax

Po teroristických útocích z 11. září 2001 se po Internetu šířila zpráva spojující údajné registrační číslo jednoho z letadel se skrytou zprávou. Ovšem pokud napíšete údajnou registrační značku písmeny wingdings, opravdu tam budete mít toto.

Anglické slovo hoax (ze 17. století) obecně označuje podvod, mystifikaci či žertovnou klamnou zprávu. V elektronické komunikaci je hoax specielně nevyžádaná e-mailová nebo IM zpráva, která uživatele varuje před nějakým virem, prosí o pomoc, informuje o nebezpečí, snaží se ho pobavit apod. Hoax většinou obsahuje i výzvu žádající další rozeslání hoaxu mezi přátele, příp. na co největší množství dalších adres, proto se někdy označuje také jako řetězový e-mail. (převzato z wikipedie)


Jak poznat, co je podvod, mýtus, blud apod. a vyvarovat se tak šíření nesmyslů přes email či již šířením ústně mezi přátele a neudělat tak ze sebe z nevědomosti blázna či hlupáka?

Na “našem” internetu se nalézá užitečný projekt www.hoax.cz, který obsahuje užitečnou databázi a novinky všech podvodných či přímo nebezpečných mailů.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=w-0TEJMJOhk[/youtube]