Mýtus: “Nemoci jsou ze stresu nebo špatného chování.”

Stres je fyziologický stav, díky němuž se může a nemusí urychlit vývoj nějaké nemoci, pro kterou máme predispozici či zrovna naše imunita s něčím bojuje a je tedy prevencí se mu vyhnout. Když predispozici nemáme ani oslabenou imunitu, třeba díky viru atd., na danou nemoc  při stresu neonemocníme.

protiargument:Nemáte úplně pravdu. Stres může být jedním ze spouštěčů řady onemocnění. Ve stresu se vyplavují kortikoidy, navíc – člověk je méně obezřetný. Často lékaři svádějí na stres naopak všechno, u čeho nemohou najít příčinu.” 

Pokud tak někteří lékaři činní, zjednodušují si práci, aniž by našli pravou příčinu. Když o
dstraníte spoušť ze zbraně, stále může vystřelit, když je nabitá, když není nabitá (není predispozice, není vir, apod.), nevystřelí nikdy, ani když si tam dáte dvě spouště (vystresujete člověka dvakrát tolik).

Když zcela odstraníte stres, tak se boreliozy ani herpes nezbavíte a mohou se stále vracet. Budete léčit stres a nebo nemoc? Maximálně mohu něco oddálit či urychlit tím, že se budu snažit o správný fyziologický stav a tedy prevenci. Tudíž určitě je žádoucí udržovat pacienta v psychické rovnováze.

Chceme-li tvrdit opak, doložme mechanismus účinku (fyziologický, biologický apod.), který by potvrdil snížení obranyschopnosti imunity při stresu.

Jak je naše imunita ovlivněna, pokud nemáme predispozici či naše imunita zrovna s něčím nebojuje? Jak naše fyzické zatížení, nevyspání či deprese ovlivní obranyschopnost imunity proti infekci apod.? Pokud bychom vzali velký vzorek respondentů v depresi z jakéhokoliv oddělení psychiatrie apod. a velký vzorek respondentů z fyzicky i psychicky náročných zaměstnaní, zjistili bychom větší náchylnost na nemoci a menší obranyschopnost imunity vůči velkému vzorku respondentů takto nezatížených?

Lidé bývají obětí korelací a logických klamů, nejčastěji kauzálních (společně tedy proto, následně tedy proto) a deduktivních.


Diskurz nad tvrzeními “lékařky” Jarmily Klímové o psychické příčině nemocí http://www.kondice.cz/2014/07/rozhovor-nemoc-zacina-v-hlave/:

pecka Emotikona smile

Každá negativní myšlenka tělu ubližuje. I proto lékařka Jarmila Klímová své pacienty nešetří. Aby jim mohla pomoci, ptá se jich na věci, které by nejraději zapomněli, ale taky třeba na to, proč svoji nemoc tak nutně potřebují. Kdyby ji…
KONDICE.CZ
Komentáře
Ondřej Matouš
Ondřej Matouš Souhlasím s ní. Vlastně jsem se to ve zmírněné formě učil i na VŠ, takže je vidět, že tyto myšlenky pronikají i na akademickou půdu..

Ondřej Hataš
Ondřej Hataš ” Který z mentálních vzorců nebo špatných myšlenek vede k rakovině nejčastěji?

Samozřejmě ty sebedestruktivní. Začněme odzadu, od buněk samotných. Co je to rakovina? Vzniká na principu autoagrese. Vlastní buňky začnou vpodstatě kanibalizovat, tedy sžírat svého nositele. Když to překlopíme do mentálního vzorce, tak co je to autoagrese? Sebeodmítání, sebenenávidění, sebepotlačování, sebeobviňování, sebedestrukce a také role oběti, životního smolaře nebo služky. Tedy role nehodnotnosti a viny, za kterou je potřeba se potrestat. Nejvyšší stupeň potrestání je likvidace. Takže se trestám tak, že se likviduju. Tyhle principy nacházíme u rakovin vždycky.”

Ondřej Hataš
Ondřej Hataš “Nejvyšší stupeň potrestání je likvidace. Takže se trestám tak, že se likviduju. Tyhle principy nacházíme u rakovin vždycky.”

Fotka uživatele Ondřej Hataš.
Ondřej Hataš
Ondřej Hataš “Na co se klientů na začátku léčby třeba ptáte?

Například ‚Co byste teď v životě dělal, kdybyste se nezabýval touto nemocí?‘, ‚Před čím vás ta nemoc zachránila?‘, ‚Proč svoji nemoc potřebujete?‘, ‚Jaké vám přináší výhody?‘, ‚Koho jste si díky této nemoci získal?‘, ‚Co díky ní nemusíte?”

Ať se zkusí zeptat na dětské onkologii, třeba v Brně…

Klinika ústní, čelistní a obličejové chirurgie je v Bohunicích v 17. patře (just saying…)

Roman Polach
Roman Polach Ondřej Matouš: To zní jako kdyby to byla věc názorů…jsem se rozhodl, že se mi ty myšlenky líbí, tak to musí být pravda….a kdo to kdy dokázal, že to tak je?

Roman Polach
Roman Polach Ta je na bludný balvan:
“Většinou stačí, když se dopátráme dvě tři generace zpátky. Ale ne vždycky je nutné jít tak daleko, někdy se stačí vrátit o deset let. Někdy je naopak potřeba zajít ještě dál do historie, a na to jsou potřeba jiné metody, jakoZobrazit více

Petra Kubinová
Petra Kubinová Který imbecil by položil tuto otázku člověku třeba s roztroušenou sklerózou, neurofibromatózou – s nějakou děsnou degenerativní chorobou?.
.

Roman Polach
Roman Polach “Na světlo se dostávají všechny lži a výmysly o cholesterolu, všechny bludné diagnózy, které stály životy milionů lidí, včetně obětí onkomafie, která naprosto bezskrupulózně zbavuje lidi životů pod záminkou smrtelné diagnózy. “

Petra Kubinová
Petra Kubinová To je na rozšlapání těch jejích drahých vrtaných brejlí. Nasazených, samozřejmě. Emotikona grumpy

Roman Polach
Roman Polach Psychosomatická medicína evidentně funguje na stejném principu jako astrologie a jakákoli jiná pseudověda…studie nepotřebují, svoje teorie si pouze potvrzují, nikdy nevyvracejí…pacient má rakovinu, tak pohledáme, co se mu kdy stalo v životě špatného a svedeme to na to…a to je jasné, že u každého najdou nějaké trauma, i kdyby to mělo být že mu někdo ve školce rozšlapal hrad z písku..

Katka Pešková
Katka Pešková Čili nemoci s deficientním tumor supresorovým genem jsou špatně zapsané “emoce do materiální struktury”. Tak až bude mít pacient s neurofibromatózou asi 38. nádor, tak mu řeknu, ať se nezlobí na své rodiče, že mu “zapsali takovou blbou emoci do buněk”!

Petra Štarková
Petra Štarková Psychosomatika samozřejmě funguje, ale tohle s ní nemá nic společnýho. Seriozně třeba na www.psychosom.cz

Petr Černý
Petr Černý Je jedno jestli člověk myslí pozitivně či negativně, to na vznik rakoviny nemá vliv. Ano pozitivně myslící člověk se třeba se situací lépe vypořádá a možná i pravděpodobněji snáze vyléčí. U negativně myslícího člověka bych čekal vyšší produkci stresových hormonů což může tělo vysilovat více než u pozitivně myslícího člověka. Ale já nejsem expert přes medicínu, takže je to spíš jen tak myšlenka do placu.

Michaela Ledvinova
Michaela Ledvinova Ono uz to rozdelovani na pozitivni a negativni mysleni je zcestne. Nejde totiz o mysleni ale o emoce. A apelovat na cloveka s tezkou nemoci, ze musi byt pozitivni, vede akorat tak k prohloubeni jeho negativnich pocitu. Kdyby radsi dali lidem s tim pozitivnim myslenim pokoj.

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Než začít někomu nadávat do krav a debilů by bylo vhodnější se zamyslet nad tím, co říká. Dopručuju taky se seznámit s tím, čím se zabývá doktor Chvála Emotikona smile

Stanislav Stupka
Stanislav Stupka ad Michal Bělohoubek Už jsem se zamyslel: Obrací příčinu a důsledek. Vedlejším symptomům a jevům, které mohou pouze nemoc uspíšit či oddálit nebo zhoršit léčebný proces, nikoliv být její příčinou, přikládá hlavní význam. Váš zmiňovaný Chvála taktéž sám tvrdí, že základ je biologický a psychosomatické jevy pouze tento podmiňují, proto je velmi zjednodušující a snad i zavádějící je označovat za „příčinu“.

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Oba faktory jsou velmi významné a řada profesionálů vede dlouhé debaty o tom, který z nic je dominantní – já nejsem lékař, ale když sleduji lidi kolem sebe a jejich zdravotní problémy, tak psychickou složku bych rozhodně nepodceňoval

Stanislav Stupka
Stanislav Stupka O tom ale nikdo nepochybuje. To je jako říct, abychom při chřipce nepodceňovali rýmu, teplotu a bolest hlavy… Samozřejmě, že je důležité i potlačovat samotné symptomy, léčit rýmu a srazit teplotu či udržovat pacienta v klidu a psychické pohodě, ale je zcela chybné zaměňovat tak původce nemoci.

Stanislav Stupka
Stanislav Stupka Psychický stav pacienta může pouze nemoc uspíšit, zhoršit, pokud pro ni má predispozici či virový základ apod. Pokud nic z toho neexistuje, tak můžete trpět léta depresemi, být celý život na “depresivech” a danou nemoc prostě nedostanete.

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Miluju jednoduché odpovědi na složité otázky Emotikona grin

Jaromír Šrámek
Jaromír Šrámek Michal Bělohoubek: Snad jste vážně nečekal, že kdokoliv vyplodí stručný výcuc z patologie a patologické fyziologie, který bude možné vměstnat do jednoho krátkého příspěvku.

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Takže člověk s dobrými genetickými předpoklady má vystaráno? Je lhostejné, že ho v dětství nebude nikdo mít rád, že bude týrán a zneužíván, a přesto nebude mít žádné zdravotní problémy? Chápu to správně ?? Emotikona gasp

Jaromír Šrámek
Jaromír Šrámek Michal Bělohoubek: Pokud si myslíte, že toto je racionální argument, tak se velmi těžce mýlíte. Je to téměř učebnicový straw man…
Pokračovat můžete třeba zde:http://books.google.cz/…/Robbins_Basic_Pathology.html…

Čestmír Berka
Čestmír Berka Nojo, nemoci se týkají jen lidí… nebo proč prase dostane červenku? Nebo taková virová kaménkovitost hrušek – zeptejme se hrušky…

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Takže všichni psychologové a psychiatři (např. Kernberg), kteří popisují vliv prostředí na zdravotní problémy, se hluboce mýlí ??

Jaromír Šrámek
Jaromír Šrámek Michal Bělohoubek: Gratuluji k použití klamu falešného dilema. Jste si zcela jistý, že jste si vstupem do této skupiny nespletl lokál?

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Co takhle místo gratulací zkusit nějaký argument Emotikona wink

Jaromír Šrámek
Jaromír Šrámek Jediným korektním argumentem na logický klam je jeho pojmenování. Zejména když plodíte klam za klamem.

Čestmír Berka
Čestmír Berka Není mezi vlivem prostředí a příčinou nemoci trochu rozdíl?

Stanislav Stupka
Stanislav Stupka Váš problém Michale spočívá v záměně vlivu prostředí s hlavní příčinou, která je základem pro nemoc. Dále jsou vlivy, které nemoc mohou pouze uspíšit a dále jsou vlivy prostředí, které nemoc mohou vyvolat, například vlivem ozáření, otravou apod. Takže genetické předpoklady jsou základ, ale virovému onemocnění těžko zabráníte či se vyhnete nehostinnému prostředí, otrava, ozáření atd. apod. Určitě ale to, že vás ve třídě nebo doma někdo mlátil a neměl vás rád, tak díky tomu vám neselžou ledviny, ale stane se z vás třeba sociopat a nebo naopak empatický člověk, není to vliv prostředí, který by mohl položit základ k nemoci, je to vliv prostředí, který může a nemusí nemoci podmínit či uspíšit udělat člověka náchylnějšího.

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Taky bych sem mohl dát odkaz na tlusté knihy potvrzující vliv prostředí, ale nechci jít touto cestou. Infekční nemoci bychom mohli zatím pominout i když si myslím, že člověk s psychikou v pohodě je snáší líp. Co tedy dokazuje, že genetické předpoklady mají větší vliv než psychická kondice. Ještě poznámka na okraj – měl jsem moc hezké dětství.

Stanislav Stupka
Stanislav Stupka To už jsem psal na začátku, o vlivu přeci nikdo nepochybuje… Vždyť to definoval i ten Váš pan doktor Chvála, kterého jste zmiňoval jako protiargument: “základ je biologický a psychosomatické jevy pouze tento podmiňují, proto je velmi zjednodušující a snad i zavádějící je označovat za „příčinu“.

Jaromír Šrámek
Jaromír Šrámek Michal Bělohoubek: Ten odkaz nic nepotvrzuje – pouze obsahuje ty informace, kterých jste se dožadoval. Navíc již opět předvádíte klam falešné dichotomie: Velmi obecně jsou nemoci výsledkem kombinace genetiky (vč. epigenetiky), vlivů prostředí, “blbé náhody” a dalších vlivů, třeba i té psychiky. U většiny nemocí je psychická stránka druhořadá, případně se projevuje jako iniciátor rizikového chování, které zvyšuje riziko způsobené ryze biologicky (závislosti, přeceňování se,…).

Pokud chcete vědět víc, musíte začít studovat biologii – a v prvé řadě tak nahlédnete, že “biologická” tvrzení dr. Klímové lze označit nádherným slůvkem sranec, protože obsahují vysoký podíl polopravd i vyložených smyšlenek a hovadin.

Petra Kubinová
Petra Kubinová Psychika funguje jako katalyzátor, spustí latentní nemoce. Ale funguje to na principu: stres-oslabení imunitního systému-aktivování spících chorob, bakterií. dobrá psychická kondice pomůže zase nemoc stabilizovat, dostat pod kontrolu, protože imunita začne znovu pracovat. Žádná nemoc se nespustí tím, že babička s dědečkem se neměli rádi. už jen to, jaké klade lidem otázky signalizuje, že je to blábol.
Zeptat se mě, co mi přináší endogenní deprese, co sem díky ní získala a co díky ní nemusím, tak jí seřvu za neomalenost a odejdu. A to jsem pozitivní jako ďas (nikoliv však v tom kýčovitém slova smyslu) – jen jedno velké přepracováníí před 12 lety a šup ho. Ale kdybych neměla sklony k depresi v sobě, neprojevila by se. Popř. by se objevila jiná, spící choroba. Nebo taky žádná!
A proč jsou lidé nemocní? Nu, protože jsou to živé a složité organismy a holt se někdy porouchají. A protože stejně tak žijí s námi viry a bakterie, které se stejně vyvíjejí a snaží se najít způsob, jak se na nás napást, je to neustálý boj. To tak na tom světě chodí a je docela fajn nemoc přijmout jako součást existence bez vztekání a prostě si ji odžít v klidu a míru jako něco, co prostě přijde a odejde. (doufám, že vnímáte a oceníte ten zatraceně pozitivní postoj Emotikona wink )

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Začínám v tom tápat, mohli by jsme to definovat nějak srozumitelně? Dispozice je tedy vrozená a vlivem špatného psychického stavu se může nemoc rozjet? Je-li to tak, pak je jedinou šancí být psychicky vpohodě. Mix genů, které jsme zdědili po rodičích, už zpětně nevlivníme.

Čestmír Berka
Čestmír Berka No, když má člověk zděděnou celiakii, tak být v pohodě nestačí… ale stačí nejíst lepek

Ondřej Hataš
Ondřej Hataš Hele, todle je taky perla: “Psychosomatická je každá nemoc. Ať už ji diagnostikuje klasická medicína jako primárně psychickou nebo primárně somatickou. I když si tedy léčíte artritické koleno, nachlazení, zápal plic, depresi nebo chřipku, vždycky to má psychosomatický kontext.”

…Doporučuji nasednout na nejbližší letadlo do Guineje – pacienti s ebolou její pomoc zajisté uvítají – psychosomatická je přeci “každá nemoc” Emotikona grin

Stanislav Stupka
Stanislav Stupka U některých nemocí může a nemusí mít psychický stav vliv na zhoršení či být katalyzátorem a samozřejmě, že je lepší snažit se být psychicky v pohodě a jíst zdravě, nepřetěžovat se fyzicky atd, vyhýbat se rizikovým faktorům, které přispívají ke zhoršení stavu atd. apod., ale to radí lékaři vždycky a pacienti to “nikdy” nedodržují Emotikona smile. Jinak se “dají” zpětně ovlivnit i genetické odchylky, respektive se na tom celkem úspěšně pracuje. Hlavně v odvětví RNAi terapie, ale i další genetické výzkumy nijak nezaostávají. Čas, kdy budeme moci léčit i tyto nemoci, se kvapem blíží. Jinak zmiňovaná ebola bude možná léčena taky pomocí RNAi, zatím to vypadá nadějně.

Ondřej Matouš
Ondřej Matouš Jistý podíl na příčině každé nemoci opravdu je psychosomatika. V případě eboly menší měrou, ale taky..

Stanislav Stupka
Stanislav Stupka O vlivu nikdo nepochybuje…, ale slovo příčina bych používal s rozmyslem.

Verca Taita Hory
Verca Taita Hory možná má vliv emoce na zdravování ( když člověk je vdepresi hůř se léči možná)

Roman Polach
Roman Polach Abychom jen nespekulovali. Co říká Cancer Society na vliv psychiky na rakovinu:

many people want to believe that the power of the mind can control serious diseases. This is a comforting belief that can make a person feel safer from the risk of serious illness. If it were true, you could use your mind to stop the cancer from growing. But the down side of such beliefs is that when people with cancer don’t do well, they may blame themselves.

To learn more about attitude and survival, researchers looked at the emotional well-being of more than 1,000 patients with head and neck cancer to find out whether it affected survival. Over time, those who scored high on emotional well-being showed no differences in cancer growth or length of life when compared with those with low scores. Based on what we know now about how cancer starts and grows, there’s no reason to believe that emotions can cause cancer or help it grow.

http://www.cancer.org/…/emotionals…/attitudes-and-cancerZobrazit překlad

This is the image that will be used by Facebook when sharing a page as the thumbnail.
CANCER.ORG
Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Nejdřív technická poznámka – vliv prostředí jsem samo myslel ve smyslu zážitků z prenatálního období a brzkého dětství a ne životního prostředí. Myslím, že psychologové mají naprostou pravdu, když říkají, že potřeba zažít v dětství lásku a nasytit se jí je jen velmi těžko nahraditelná Vliv této věci na schopnost jedince bojovat s nemocí je naprosto zásadní – v tom s autorkou článku souhlasím.

Stanislav Stupka
Stanislav Stupka Tak to jsem měl v dětství asi málo lásky, budu si muset promluvit s rodiči…

Ondřej Hataš
Ondřej Hataš Ondřej Matouš Vždyť má přeci “jistý podíl na vzniku každé nemoci”, jak jste psal Emotikona tongue Jaký sebedestruktivní mentální vzorec mělo asi to novorozeně s meningitidou?

Nebo tadyto s oboustranným retinoblastomem?

http://www.sarawakeyecare.com/…/bilateralretinoblastoma…

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Tady je problém, že pod pojmem zneužití dítěte si většina představí fyzické nebo sexuální násilí – jenže ono mnohem častější je emoční zneužívání, které může být velmi subtilní a nenápadné ale přesto velmi významné a mající zásadní vliv na schopnosti jedince se vyrovnat s problémy, nemoci nevyjímaje.

Verca Taita Hory
Verca Taita Hory Stanislav Stupka: ano to je pravda, že člověk nemůže ze strasu o nemocnět…………. to je též podle mně mýtus.. ale jedná se o to, že když jste nemocný …a léčite se .. tak je velký rozdíl když jste v pohodě a když jste ve stresu … líp se možná zotavujete z nemoce…ale mohu se mýlit …..

Roman Polach
Roman Polach Michal Bělohoubek: To zní všechno pěkně, ale kde jsou nějaké důkazy? Neumím si představit, jak by někdo vyčíslil všechny pěkné a špatné zážitky, co se lidem kdy v životě staly a odvodili z toho, které způsobují jakou nemoc…takové studie jsou i prakticky neproveditelné…psychosomatici můžou soudit jenom podle svých zkušeností a lidi, kteří do jejich teorie nezapadají, tak prostě ignorují…jak je možné, že spousta lidí, kteří zažili genocidu, stráviili dětství v koncentračním táboře, žijí dlouho a jsou zdraví? Takoví lidé by měli mít všechny myslitelné nemoci podle psychosomatiků

Stanislav Stupka
Stanislav Stupka Schopnosti jedince se vyrovnat s nemocí, není schopnost nemoc díky tomu získat, ale pouze to nemoci usnadnit, ale i to je diskutabilní, protože je to spíše schopnost cítit se lépe, která nic neříká o tom, že jsme tím zdravější a spíše než schopnost léčit má schopnost umět vykonávat prevenci, kterou člověk stresovaný v depresi apod. může a nemusí zanedbávat, protože jinak by všichni pacienti psychiatrických léčeben byli zřejmě vážně nemocní.

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Ono se to vždy složí z obou faktorů – samo jsou lidé, kteří zažijí něco nepěkného, ale mají dobré vrozené předpoklady a dokážou to ustát – na druhé straně jsou i tací, kteří vyrůstají v relativně dobrém prostředí ale díky vrozeným předpokladům dopadnou špatně – přesto většinou platí jasná vazba – je to samo šedej a ne černobílej svět Emotikona wink

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Všechny glomerulonefritidy, včetně IgA – nefropatie, jsou vyvolány poruchou v imunitním systému. Důvod, proč k této poruše dojde, je většinou neznámý – tolik wiki – má psychický stav vliv na imunitu nebo ne ??

Roman Polach
Roman Polach Koukám, že zdraví přeživších holocaustu se zkoumalo dost detailně…a moc to psychosomatické teorie nepodporuje:

“In particular, they showed substantially more posttraumatic stress symptoms They did not lag, however, much behind their comparisons in several other domains of functioning (i.e., physical health,Zobrazit víceZobrazit překlad

Stanislav Stupka
Stanislav Stupka To, že ještě neznáme přesnou příčinu neznamená, že lze za ní ihned dosadit psychický stav. To je logický klam nazývající se irelevantní závěr – bez důkazu.

Jana Nováková
Jana Nováková Stanislave, to se bohužel stává. A někdy je to opravdu psychika, ale samozřejmě ne vždycky.

Ondřej Hataš
Ondřej Hataš Michal Bělohoubek A není důkazní břemeno na straně toho, kdo tvrzení o psychosomatické příčině předkládá?

Stanislav Stupka
Stanislav Stupka M.B. Přestaňte používat podsunuté logické klamy, už mě to fakt nebaví.

Ondřej Hataš
Ondřej Hataš “Příčinu v podobě uhranutí vědmou nelze tedy ihned dosadit. A lze jí vyloučit?”

To je úplně stejná logika…

Jana Nováková
Jana Nováková Ondřeji, pokud takovou dg předloží,musí ji dokázat. To je samozřejmost.

Jana Nováková
Jana Nováková Když někdo příjde s bolestí hlavy, všechna vyšetření jsou negativní,pak je tato dg na místě.

Kateřina Baziková
Kateřina Baziková Michal Bělohoubek: sám píšete, že nejste lékař. Ráčej prominout vesnickýmu sprostákovi, ale i kdybyste načetl všechny knihy, skripta a záznamy z přednášek, které musí nastudovat všichni medici, lékařem byste se nestal. Lékaře nedělá jen to, co si načte a pak odemele u zkoušek a státnic. Lékaře mimoto dělá praxe a zkušenosti, pokud již nezmiňuji kritické myšlení. Nic z toho nelze pominout.

Výše zmíněná dáma je možná MUDr, ale zcela jistě postrádá kritické myšlení. Přinejlepším.

Ondřej Hataš
Ondřej Hataš Jano, v kontextu diskuze mluvíme o přístupu některých diskutujících,kteří svým přístupem “diagnosis of gaps” nápadně připomínají přístup “god of gaps”, známý od náboženských apologetů Emotikona grin

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Nevím, jestli se tu jedná o otázku práva – za sebe můžu říct, že mi trvalo řadu let, než jsem pochopil, že moje zdravotní problémy jsou somatizací těch psychických

Kateřina Baziková
Kateřina Baziková Jo a vy toho taky dost postrádáte. Rozhodně sebereflexi a kritické myšlení, medicínskou praxi a zkušenosti.

Na vašem místě bych byla méně sebejistá.

Stanislav Stupka
Stanislav Stupka Vy nic vlastně nevíte, a když nic nevíte, nezjistíte, tak je to důkaz proto, že to je psychika?

Ondřej Hataš
Ondřej Hataš Jana Nováková Se svojí detailní podrobnou, úplnou a konečnou znalostí lidské fyziologie a biologie, která vám jako jediná umožní definitivně vyloučit organickou příčinu, se neráčejte obracet na skeptiky, nýbrž na http://www.nobelprize.org/

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek to KB – netrpíte nějakou poruchou sebehodnocení ?? Emotikona frown

Jana Nováková
Jana Nováková Jste moc přemoudřelí a teoretičtí. Vyšetřuje se všemi dostupnými metodami. Pokud se nic nenajde, pacient je poučen jak se má chovat, co může a nemůže a pozve se na kontrolu podle jeho subjektivního stavu..Když mu bude hůř,příjde dřív..

Kateřina Baziková
Kateřina Baziková Já? ne. Já jen kromě vystudované LF mám za sebou dvě atestace, další odborné vzdělání a třicet let praxe psychiatra.

Čestmír Berka
Čestmír Berka Tady se pořád předpokládá psychika moderního člověka ze Střední Evropy. Nemoci Eskymáků, Křováků jsou na tom jak? Co takový šimpanz či jezevčík? Můžou být také nemocní?

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek to KB – a z těmito zkušenostmi jednoznačně vylučujete vliv psychiky a zážitků z dětství na zdravotní stav ??

Jana Nováková
Jana Nováková Moje fenka je psychopatický pes. Bojí se i mouchy.Emotikona grin

Jaromír Šrámek
Jaromír Šrámek MB: A vy máte nějaký důkaz, že všechny nemoci působí poťouchlý bůh v podobě létajícího prasete Chrochroquazecotl? Pokud skutečně neprudíte a pouze nemáte ani ponětí o rozdílu mezi korektní a nekorektní argumentací, můžete využít dlouhých letních večerů k sebevzdělávání: http://www.ou.edu/ouphil/faculty/chris/crmscreen.pdf

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Létající prase jsem ještě neviděl Emotikona grin to je jako něco z oblasti korektní argumentace ??

Čestmír Berka
Čestmír Berka já měl v dětství zážitků… ale jen jeden mi způsobuje nemoci Emotikona wink

Kateřina Baziková
Kateřina Baziková O nějakém vylučování řeč nebyla. Ono nic není jednoznačné, zejména co se psychiky píše. Zkusím to formulovat co nejpregnantněji: někdy i těžké dětství nezanechá vážných následků, protože dotyčný je ochoten bojovat, případně je vrozeně obdařen silnou vůZobrazit více

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Tento příspěvek mi nápadně připomíná ten můj před 37 minutama – v čem se tedy vlastně neshodujem ??

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek A teď prosím o přesnou specifikaci toho někdy – nebylo by tam být spíš občas ??

Jaromír Šrámek
Jaromír Šrámek MB: Je to názorné vysvětlení vaší chyby (či spíše jedné z mnoha chyb) v argumentaci. Je absence důkazů o tom, že nemoci nezpůsobuje poťouchlý bůh v podobě létajícího prasete Chrochroquazecotl, důkazem pro to, že by je způsoboval?

Michal Bělohoubek
Michal Bělohoubek Já, jako asi většina lidí, vycházím z toho, co jsem zažil, av tomto konkrétním případě z osudů lidí, které znám, popř. které jsem znal – možná je to nereprezentativní vzorek populace ale já osobně tam vazbu mezi psychickými problémy a špatným zdravotním stavem vidím

Kateřina Baziková
Kateřina Baziková Jak velký je váš vzorek, jak podrobně znáte jejich zdravotní stav a kde je kontrolní skupina?

K vaší další otázce: skutečně to nemohu sdělit přesněji.

No a vztah psychického zdraví k tělesnému? Nutno odlišiti funkční obtíže, tam se stav hodně zlepší, ne-li upraví, po zahájení psychofarmakoterapie. Existují též larvované deprese, kde člověk nemá jiných příznaků, než tělesných. Bolesti, projevy snížené imunity. Příčina se nenajde, léky nepomáhají, pomohou pouze antidepresiva. Při depresi je snížená imunita, upraví se po léčbě antidepresivy.

Nezapomínejme na konverzní poruchy, vyskytují se stále.

U psychóz z okruhu schizofrenie se mohou vyskytnout velice bizarní stížnosti, např. pacient muž je těhotný, zvětšuje se mu hlava, roste mu jedna končetina, nemá žádná střeva atd atd.

Martin Žáček
Martin Žáček Ještě že mi loni tahle doktorka neléčila boreliózu. Asi bych si tu s vámi už takhle nemohl psát. Co na to pojišťovna? Neměla by její léčebné postupy prověřovat, jestli jsou v pořádku a v souladu s uznávanými postupy? Kdyby byla soukromá doktorka a ti pacienti si to platili sami, tak je to jejich rozhodnutí a mají si sehnat informace, na co své peníze dávají, podobně jako když si kupují nějaký výrobek v obchodě, bylo by to smutné, bylo by proti tomu také potřeba bojovat a kritizovat to ale nestálo by to peníze nikoho jiného a ta dáma by jen byla léčitelkou s doktorským titulem, to je zkrátka možné ale když je to placené z veřejných zdravotních rozpočtů, tak si přece nemůže dělat úplně co chce a používat nějakou svoji terapii, která nebyla prověřená.

Michaela Ledvinova
Michaela Ledvinova Chvala je prave clovek ktery vidi ty veci velmi vyvazene. Lekari mnohdy prehlizeji psychickou souvislost nemoci (nikoliv pouze pricinu nemoci ale veskerou relevantni souvislost pro danyho pacienta) a psychologove zas mnohdy prehlizeji tu somatickou. A jestli jsem nekdy poznala cloveka ktery tohle drzi v rovnovaze tak prave jeho. U psychosomatiky jde proste “jen” o to, ze se nerozdeluje co je psychicke a co biologicke, proste clovek je clovekem jako celek. Pokud se to i v teto diskusi rozdeluje, tak to proste neni psychosomatika. Vzdy je tam oboji, pokazde v ruzne mire a v ruznem vyznamu. Ta otazka na to, co mi nemoc dava neni vubec nesmyslna, jen je naprosto vytrzena z kontextu takze muze pusobit nesmyslne. Souvisi to presne s tim, co psala Kateřina Baziková ze nekteri lide se “nechteji” vylecit a je o nich konstatovano ze je jim v te nemoci dobe. A tam patri tahle otazka. Nikoliv tam, kde je dite s retinopatii.

Michaela Ledvinova
Michaela Ledvinova A to, ze kazda nemoc je psychosomaticka je jednak nadsazka, mineno tak, ze napriklad mame zlomenou nohu kvuli tomu ze jsme z psychickych duvodu neohrabani, nebo jsme onemocneli kvuli rizikovemu chovani atd. Coz je ale nadsazka. Psychosomatika se naprikZobrazit více

Martin Žáček
Martin Žáček Michaela Ledvinova: Já znám ještě Radkina Honzáka, psychiatr, který se věnuje se psychosomatiké medicíně. A protože je činný i vpopularizaci, lze od něj najít na internetu nespočet populárních přednášek či pořadů, píše i blog. Kdysi hovořil na rádiu Clasic v pořadu o depresi, mám doma od něj knížku “I v nemoci si buď přítelem” (zdravím Petra Kubinka, myslím že i jen podle názvu knihy to je v souladu s vašim náorem, že jde o to přijmout nemoc jako součást existence, biolog Jan Zrzavý někde psal, že na nemoc se nemá pohlížet jako na boj dobra a zla ale na střet dvou zájmů, původce nemoci přežít v nějkém prostředí a člověka být zdravý, oba jsou evolučně vybaveni určitými strategiemi, jak dosáhnout svého a oba se o to snaží).

Michaela Ledvinova
Michaela Ledvinova Martin Žáček Ano Radkina Honzaka take znam ale jen z prednasek. Za Chvalu dam ruku do ohne Emotikona smile

Stanislav Stupka
Stanislav Stupka Myslím, že to zde nikdo neodděluje či zcela nezpochybňuje, ale upozorňujeme, že je důležité zachovat přesný vědecký žargon či výklad a je dost flagrantní zaměňovat příčinu a vlivy životního stylu, protože právě alternativci si upravují vědecký žargon či pasírují si ho tak, aby jim vyhovoval. Vlivy (životní styl, prostředí apod.) nám mohou ale i nemusí uškodit, protože by jinak platilo např.:, boural jsem, protože jezdím často po dálnici apod.

Stanislav Stupka
Stanislav Stupka Problém je, že stále někdo ohýbá definice, používají se zobecnění, až nakonec z nich vznikne u alternativců kauzalita typu: Negativně myslíš, v mládí tě mlátili a proto si dostal rakovinu. Proto Chvála i sám tvrdí, že základ je biologický a psychosomatické jevy pouze tento podmiňují, proto je velmi zjednodušující a snad i zavádějící je označovat za „příčinu“.

Ondřej Hataš
Ondřej Hataš Michaela Ledvinova Přečtěte si, co “doktorka” v diskutovaném článku řekla o VŠECH nádorových onemcněních…

Michaela Ledvinova
Michaela Ledvinova Urcite souhlas. Pricina je nesmyslne zobecneni. Vsouvislosti s rakovinou bylo popsano tzv chovani typu C coz melo urcite charakteristicke rysy, ale souvislost nebyla statisticky prokazana. Takze to propojeni ktere dela pani doktorka je dost zcestne….

Michaela Ledvinova
Michaela Ledvinova Ja mam s temito tvrzenimi co jsou v tom clanku jeste jiny problem, a to je latentni obvinovani vsechn nemocnych.

Martin Žáček
Martin Žáček Já mám zase problém s takovými spojeními založenými na podobnostních asociacích typu:
“Co je to rakovina? Vzniká na principu autoagrese. Vlastní buňky začnou vpodstatě kanibalizovat, tedy sžírat svého nositele. Když to překlopíme do mentálního vzorce,Zobrazit více

Petra Kubinová
Petra Kubinová Martin Žáček zdravím, no vida, že nemoc není boj Dobra se Zlem vymysleli už ti chytří.
Michal Bělohoubek – ono jde o to nepřikládat “psychice” přemrštěný význam, protože toto opravdu není schopen nikdo prokázat. A nějaké prenatální zážitky už vůbec ne.Zobrazit více

Jaromír Šrámek
Jaromír Šrámek Dnes mi celý den vrtalo hlavou, že to “psychologizující” chápání nádorů je mi nějak povědomé – a pak mi to docvaklo. Hippokratés předpokládal, že nádory vznikají hromaděním černé žluči (melan cholé), a od něj to přebírala většina evropských lékařů až do novověku. Ty soudné to opustilo s koncem baroka, ti nesoudní (nebo nestoudní) se k tomu ve vylepšených podobách stále vracejí… Ono je to asi svůdně jednoduché, protože nádorová biologie je dosti složitá a málo “mechanistická” ve smyslu jednoduché a přímočaré kauzality.

Patrik Spitzbart
Patrik Spitzbart Dal jsem si tu práci že jsem si sedl a poctivě četl příspěvěk po příspěvku až jsem došel na dlouhasáhlý konec této diskuze.
A já mam takový pocit že se zde používaly argumenty typu: “Neumíme to vysvětlit? Tak to byl bůh”
Jistě je možné že psychika může ovlivnit průběh nemoci, ale rozhodně nebude jeho příčina. Příčina většiny nemocí jsou nějaké predispozice – např u rýmy je taková že organismus bývá v zimních měsících oslaben teplotou a tak tento velmi známý virus zjistí že se nějak snadněji dostane do lidského těla a tam dělá to co mu jde nejlépe = snaží se přežít. Protože o tom už život na této planetě je. Přežít a udržet svůj genetický kód. A je jedno jestli jste jednoduchý RNA virus nebo Jarda Vomáčka z horní dolní. Oba dva se budou snažit aby jejich druh přežil Emotikona smile

  • I když dojde k selhání orgánů vlivem naší životosprávy, naše imunita je často stejná. Nepleťme si terminologii. Tak, a teď všichni utíkejte a kupte si produkty dietaDNA:) Ne, vážně, líbí se mi a musím kvitovat, že má slečna či paní vyzdviženo na svém blogu nutnost přistupovat k fyziologii každého jednotlivce zvlášť pro určení vhodné stravy a pohybu, což však lékaři pacientům říkají dnes a denně v závislosti na jejich fyziologickém stavu, ale znáte to, marná snaha:) Avšak naše životospráva nemusí mít vůbec vliv na T-Lymfocyty a naši imunitu, ale pouze jak moc organismus vystavujeme zatížení vzhledem k našemu fyziologickému stavu, což však vůbec nemusí a často vůbec neoslabuje naši imunitu. Třeba studie prokázaly, že existuje vhodná dieta pro diabetiky, ale strava neposiluje jejich imunitu, ale ovlivňuje jejich takové fyziologické pochody v těle, jež mají vliv na jejich zatížení. Dejme si pozor na to, abychom rozlišovali to, co ovlivňuje T-lymfocyty B-lymfocyty atd. a to, co ovlivňuje funkci orgánů apod. Lékařka nerozporuje predispozice a imunologické zatížení. Naopak predispozice určí diagnostika, jak sama zmiňuje. Taktéž nerozporuje to, když zrovna s něčím naše imunita bojuje. Důležité jsou však tyto otázky: Jak je naše imunita ovlivněna, pokud nemáme predispozici či naše imunita zrovna s něčím nebojuje? Jak naše fyzické zatížení, nevyspání, strava či deprese ovlivní obranyschopnost imunity proti infekci apod.? Pokud bychom vzali velký vzorek respondentů v depresi z jakéhokoliv oddělení psychiatrie apod. a velký vzorek respondentů z fyzicky i psychicky náročných zaměstnaní, špatně se stravujících apod., zjistili bychom menší obranyschopnost imunity a tím větší náchylnost na nemoci vůči velkému vzorku respondentů takto nezatížených a mechanismus účinku? Zádný takový mechanismus účinku nebyl doposud pozorován. Korelace také nutně neznamenají kauzality a často jsme obětí kauzálního omylu post hoc ergo propter hoc. Tvrzení Moniky nevyvrací tvrzení lékařky. Naše životospráva samozřejmě může mít a má vliv na naše orgány atd,. Avšak i když dojde k jejich selhání vlivem naší životosprávy, naše imunita je často stejná. Nepleťme se terminologii. Imunita závisí na naší predispozici či zda-li zrovna bojuje s nějakou nákazou. To, co má vliv na oslabení imunity není naše životospráva. Naše životospráva může ovlivnit fyziologické procesy v lidském těle, ale ty nemusí vůbec nutně ovlivnit naši imunitu. Ve stáří se opravdu oslabuje imunita díky procesu stárnutí, kdy dochází stářím a procesy k vlivu na B-lymfocyty a tudíž jsou staří lidé náchylní na bakteriální infekce. Stejně tak to bývá při první imunizaci dětí, kdy se doporučuje očkování právě kvůli málo vyvinutým B-Lymfocitům. Jinak každá přijímaná strava má nějaké chemické složení, se kterým si naše tělo musí poradit a látky odbourávat v závislosti na našich predispozicích, fyziologii ať už to jsou vitamíny, bylinky, vepřové koleno atd.
     
    Vhodná je strava a pohyb dle fyziologie a predispozice každého jednotlivce zvlášť, ale taktéž demografie (prostředí, ve kterém vyrostl a pohybuje se), dál jen: Věk, vyvíjená činnost, výška, váha, zatíženími, kterými trpíme (mnohdy nevíme) atd., je vždy nutné volit vhodný přísun množství a druh přijímané potravy a vhodný pohyb. Nicméně nic z toho nijak neposiluje naši imunitu a maximálně může být prevencí před nějakým nepatřičným fyziologickým stavem, který ale opět vůbec nemusí oslabit naši imunitu. Naši imunitu tak oslabují predispozice imunologického zatíženi či různé infekce. Selhat např. mohou ledviny, když projdou zánětlivým procesem a imunita po té, co zničí zánět, dál atakuje ledviny. Avšak to, zda-li zánět dostaneme nebo nebo ne neurčí naše strava ani životospráva, která by měla mít vliv na imunitu T-Lymfocyty apod. Samozřejmě vyjma extrémních případů, které mají vliv na fyziologické procesy v lidském těle. Nic z toho však neimplikuje a nikoho nenabádá, aby zachovával správnou životospráva, která má vliv na naše orgány apod., nikoliv však již T-Lymfocyty apod.